21 lutego 2021

Płacz dziecka – powody występowania i jak sobie z nim radzić

Zdrowie

Każda matka spotkała się tą przykrą chwilą, gdy jej dziecko płacze, a ona nie wie, jak mu pomóc. Dziecko nie umie wyrazić tego, co czuje słowami, dlatego jego pierwszym odruchem jest płacz. Niemniej jednak, przyczyn płaczu u niemowląt jest wiele, a ich świadomość pomoże Ci skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Początkowo dziecko manifestuje swoje potrzeby w sposób niewerbalny, właśnie poprzez płacz. Co więc musimy zrobić, aby sobie z nim poradzić? Przede wszystkim poznać powód płaczu dziecka.

Powody płaczu niemowląt – głód

Jednym z powodów płaczu dziecka jest głód, a więc potrzeba jedzenia. W początkowych dniach życia następuje uczenie się „karmienia na żądanie”, czyli według potrzeb dziecka (wyrażających się płaczem) oraz matki (uczucie pełności w piersiach, piersi są przepełnione pokarmem). W pierwszych dniach noworodek powinien być karmiony co 2-3 h, zaś w nocy nie rzadziej niż co 4 h. Rekomendowanym pokarmem do 6 miesiąca życia dziecka jest mleko matki, które w zupełności jest dla niego wystarczające. Należy ponadto zwrócić uwagę na przybieranie masy ciała takiego niemowlaka, co jest jednym ze wskaźników skutecznego karmienia.

Powody płaczu dziecka – niewystarczająco częsta zmiana pieluch

Kolejną przyczyną, którą rodzice powinni wyeliminować jest zbyt rzadka zmiana pieluch. Może być ona przyczyną pojawienia się odparzeń pieluszkowych mogących powodować ból i dyskomfort. Pielucha powinna być zmieniana często, średnio co 3 h lub częściej w zależności od potrzeb. Im dziecko jest mniejsze, tym więcej zużywa pieluch.

Powody płaczu u małych dzieci – kolka

Dziecko może również płakać z powodu kolki jelitowej, trwającej do około 3-4 miesiąca życia. Jest to problem przemijający oraz często może zostać skorygowany poprzez zmianę techniki karmienia.

Jak radzić sobie z płaczem dziecka?

Co zrobić, gdy dziecko płacze? W jaki sposób sobie radzić? Pomocne mogą okazać się metody zarówno niefarmakologiczne, jak i te, z użyciem środków leczniczych (po konsultacji z pediatrą). Znaczącą kwestią jest zapewnienie poczucia bliskości dziecku, np. poprzez owinięcie niemowlaka tzw. otulaczem, nie krępującym przy tym jego ruchów. Otulacz przypominając środowisko wewnątrzmaciczne, jest w stanie skutecznie uspokoić dziecko. Czasami samo przytulenie może sprawić, by przestało płakać. Możemy również spróbować wszelakich masaży np. popularny masaż Shantala – uspokajający, a zarazem przynoszący wspomniane już poczucie bliskości z rodzicem. Wiele wątpliwości powoduje kwestia stosowania smoczka, gdyż może ono wywołać zaburzenia u dziecka w procesie karmienia go piersią. Zasadnym wydaje się nie stosowanie wspomnianego „uspokajacza” w początkowych dniach, kiedy laktacja nie jest do końca ustabilizowana. W późniejszym okresie smoczek nie jest przeciwwskazany u dzieci matek karmiących piersią. Podajemy go jednak w momencie, kiedy jest konieczny i ograniczamy jego stosowanie w czasie. Moment ustabilizowania laktacji szacuje się na około 3-4 tydzień życia dziecka. Należy pamiętać o odpowiednim doborze smoczka do wieku dziecka oraz o zachowaniu jego odpowiedniej higieny. Warto rozważyć smoczek ortodontyczny zapobiegający w przyszłości wadom zgryzu.

Zakończenie

Każdy rodzic jest najlepszym opiekunem dla swojego dziecka. Musimy jednak pamiętać, by na bieżąco studiować zachowanie naszej pociechy. Poprzez stałą obserwację niemowlaka zaczniemy odróżniać powody jego płaczu oraz znajdziemy rozwiązanie i odpowiedź na pytanie, jak sobie z nim poradzić.

mgr Marta Miętus

Może Ci się spodobać również:

21 lutego 2021 #Pielęgnacja

Jak pielęgnować skórę przy pieluszkowym odparzeniu u niemowlaka?

Każdy rodzic wie, jak ważna jest pielęgnacja skóry u dziecka – zwłaszcza w okresie noszenia pieluch. Należy sobie zadać pytanie,…

Zobacz
21 lutego 2021 #Porady eksperta

Ćwiczenia po porodzie, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i regenerację młodej mamy

Wiele kobiet, gdy ich dziecko przyjdzie na świat, skupia się wyłącznie na nim, odkładając tym samym własne potrzeby na drugi…

Zobacz
11 stycznia 2022 #Zdrowie

Odpieluchowanie dziecka – jak rozpoznać, czy to już właściwa pora?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest właściwa pora na odpieluchowanie dziecka? Jaki wiek jest odpowiedni na przygotowanie malucha do samodzielnego korzystania…

Zobacz